PRO CVIČITELE :
______________________________________________________
Delegáti na VH ČSJ která se bude konat 15.6.2024.docx (11,6 kB)
Zpráva o činnnosti za rok 2023.doc (28,5 kB)
Plán činnsti narok 2024.pdf (185 kB)
___________________________________________________________
JÓGA VE SLUŽBÁCH ZDRAVÍ
Podle odhadu zkušených lékařů je třeba léky nebo jinými léčebnými prostředky léčit 20 - 30% lidí. Ostatní nemocní by se mohli léčit přirozeným způsobem
- změnou špatné životosprávy
- zvýšením pohybové aktivity
- upravením výživy
- otužováním
- fytoterapií
- změnou postojů k životu a ke svému okolí.
Při studiu jógy brzo zjistíme, že odpovídá požadavkům moderní medicíny, ovlivňuje komplexně celého člověka, snaží se o získání rovnováhy v narušeném organismu. K dosažení tohoto cíle nabízí jóga možnost výběru jednoduchých i když velmi účinných praktik, které zvládne každý bez ohledu na věk.
Uvedeme-li organismus do rovnováhy, ovlivníme tím kladně jeho nepříznivý stav. Jedním z projevu moderního života je využití jógy k regeneračním, rehabilitačním a léčebným účelům. K tomu je nutná spolupráce učitele jógy s lékařem, jak je tomu např. v Indii. Při praktikování jógy je třeba počítat s dvěma účinky :
- nespecifický účinek - prevence, posílení imunity, snížení reakcí na podněty, přeladění systému vegetativního nervstva
- specifický účinek - působí cíleně na zjevnou poruchu v těle i v mysli
Obecně platí zásada, že jógová cvičení jsou vhodná až po odeznění akutních stavů nemocí. Jógou se snažíme vyrovnat člověka v rovině emoční, intelektuální a fyzické a odstraňovat příčiny poruch. Člověk tím, že cvičí, aktivně posiluje vůli pro ovlivnění svého zdraví, podílí se na regeneračním a léčebném procesu.
OBECNÉ ÚČINKY
Podle účinku rozlišujeme cvičení aktivační a relaxační.
Drážděním jednoho orgánu dochází k tlumení orgánu druhého (např. astma - zvracení tlumí dráždivost dýchacích cest, nebo masáž nosních sliznic hadičkou snižuje náchylnost k migrénám). Působení jógových praktik : dýchací systém, autonomní systém, vnitřní orgány - drážděním dochází k reflexním změnám. Význam prokrvení - krátkodobé překrvení nebo nedokrvení významně ovlivňuje funkčnost orgánů.
VNÍMÁNÍ - dle jógy má každá činnost tři aspekty :
- co skutečně děláme
- co přitom pociťujeme
- jak se přitom měníme
Vnímání vnější : cvičení na soustředění pocitů z prstů, čela, nosu, dechu.
Vnímání vnitřní : vnitřních orgánů přes břišní cvičení (nauli, udijana, agnisara dhauti).
BOLEST A JÓGA : objevené endorfiny vyvolané cvičením tlumí bolest a vyvolávají příjemný stav. Může se však vyvolat i opačný stav při spěchu. Při cvičení se omezuje vnímání vnějších pocitů z okolí na úkor vnímání zevnitř. Příjemné pocity vytvářejí motivaci a jsou odměnou za úsilí a vynaložený čas.
JÓGOVÉ TECHNIKY jsou založeny na soustavném dráždění reflexních zón a sliznic, a tím se dosahuje vyšší stability regulačních pochodů. Drážděním jednoho systému dojde k utlumení druhého systému.
Shrneme-li tyto poznatky, můžeme konstatovat, že jóga je vědecký systém odpovídající moderním požadavkům medicíny.
Chce to jen jedno - překonat svou lenost a začít cvičit. Začít může každý a kdykoliv.